SkillSharing

גם אם נדמה לפעמים שהעולם עסוק אך ורק בעשיית כסף וברווחים, אתרים כמו shareable.net מגלים צד אחר.
shareable הינו אתר שמוקדש לפעילות אנושית בסיסית – לחלוק. במשאבים, בזמן, בכסף, בבתים, במכוניות, בידע, מה שלא תרצו.
"דפדוף" מהיר באתר מגלה מאמרים שמדברים על יתרונות התחבורה הציבורית, על האופן שבו בונים קהילה שכונתית, על מגורים משותפים של קבוצות או משפחות, ועוד.

זהו האתר שבו תוכלו לקרוא סקירות על חברות שבהן הבוס נקבע בהצבעה דמוקרטית, או פשוט חברות שבהן ישנה שקיפות מלאה מול העובדים. לקרוא על רעיונות לערים שבנויות טוב יותר, או יעיל יותר, או לראות סרטונים על מכוניות העתיד, שיהיו, אם אפשר, ציבוריות לחלוטין. האופטימיות הבסיסית שהאתר משדר, ביכולת של בני אדם להתחבר, וביכולת של קבוצות להיות מקום פורה ומפרה, באה לידי ביטוי בהסברים על האופן שבו אפשר לשנות את העולם בעזרת מדיה חברתית או בסיפורים על אנשים שהקימו בעצמם ספריה ציבורית.
וכמובן, זהו אתר שמקדם את ה Do it yourself – DIY. איך לחיות בלי מכונית, איך להכין חמאה ביתית, איך לתכנן חתונה בעזרת מדיה חברתית ועוד ועוד. למה לשלם או לבקש כסף כשאפשר פשוט, באופן קהילתי, מקומי או טכנולוגי, ליצור פתרון זול יותר, שכולם יכולים לקחת בו חלק?
הרעיון הוא פשוט, הם טוענים,מה שוויקיפדיה לימדה אותנו, מה שקוד פתוח לימד אותנו, מה שפסטיבל האיש הבוער לימד אותנו, זה שברגע שאנחנו מתאגדים לשיתופיות חסרת אנוכיות, אנחנו עושים דברים טובים לא פחות מארגונים עסקיים קשוחים. זה לא קומוניזם, זה משהו אחר, חדש, Web 2.0 שכזה, שמונע מתוך סימפטיה פשוטה וצורך קהילתי, ולא ע"י אידיאולוגיה נוקשה.

וזהו גם האתר שבו קראתי לראשונה על SkillShare.

מה שעומד בבסיס SkillShare זה שלכל אחד יש משהו ללמד, וכל אחד צריך או רוצה ללמוד משהו. אז למה לא לארגן מפגש? כולנו מורים. כולנו תלמידים.
ידע הוא משהו שאמור להיות פתוח לכולם, בעיקרון, ולכן מה שעושים בSkillShare זה שמארגנים מפגשים שבהם אנשים, בחינם, לומדים ומלמדים דברים, יכולות, מיומנויות. זה כל כך פשוט. קהילה שמתארגנת להעשיר את חבריה בידע.

ההרצאות יכולות להיות על כל דבר. איך לעשות קסמים, איך מטפלים במנוע, שיעור בסיסי באומנות המסז', הכנת תכשיטים, ציור ורישום, איך מכינים משחקים לילדים משלושה בריסטולים וטוש בצבע חום. כל אחד שרוצה ויכול לתרום, מציע את עצמו וכל אחד שרוצה לשמוע – בא.
סדנאות כאלה כבר מתקיימות באופן קבוע בברוקלין, בבוסטון, באוסטין, והיד עוד נטויה.

לקריאה נוספת, כאמור, כאן.

אז…

מה אתם אומרים? אולי ננסה?
אני לא בטוח שההצעה הזו תגיע לאנשהו, אבל למה לא לבדוק?

אז הנה, בלון ניסוי שנשלח לאוויר. בדיקה. אולי יצא מזה משהו.
אם אתם רוצים להשתתף ב-SkillSharing ישראלי או אם יש לכם משהו ללמד או לתרום וכמובן שאם אתם רוצים לעזור ולארגן – ספרו לי, בתגובות או במייל (שמופיע ב"אודות").
אם יש לכם חבר או חברה שזה יכול לעניין אותם, הפנו אותם לכאן ובקשו מהם לספר לי… בלי התחייבות, רק בשביל לקבל סדר גודל.
ניתן לזה, בואו נגיד, שבועיים, עד יום שישי הבא (11.12).
אם תהיה כמות נורמלית (כמה עשרות, אולי?) של אנשים שמוכנים לקחת בזה חלק, להעביר שיעורים ולעזור לארגן משהו ראשוני – אז יאללה, נתחיל להזיז דברים.
אתם מוזמנים גם להציע הצעות או רעיונות כאן בתגובות למטה.

אם לא יצא הפעם – פעם אחרת. אבל בואו ננסה. יהיה מעשיר.

וכמובן, אם אתם יודעים על משהו דומה שכבר קיים היום, אשמח אם תוסיפו מידע בתגובות, לכולם.

0 thoughts on “SkillSharing”

 1. מזכיר מאד את לימוד limmud.org , אנחנו נקיים בחנוכה כנס כזה בירוחם, כולו בנוי על שיתוף ידע.

  אני בעד.
  אני יכולה לעזור בארגון, להעביר שיעורים בשירה ומדרש ויצירה משקיות ניילון.

 2. @אברהם: כן, אני זוכר שקראתי כתבה על בנק הזמן פעם. בגדול, זה נראה כמו רעיון מאוד דומה, רק שבמקום שהוא יהיה מוגבל לסדנא מקומית ספיציפית הוא מבוזר לכל מקום וזמן. הוא גם לא עוסק רק בלימוד, אם הבנתי נכון, אלא בכל סוג של "תרומת זמן".

  עדיין, הייתי רוצה לנסות להרים סקיל-שר, ולא רק להשתמש בבנק זמן. יש משהו בארגון קבוצה של אנשים ללימוד קהילתי שמאוד מוצא חן בעיני.
  (לא שזה סותר כמובן… אפשר שיהיה גם וגם… 😉 )

 3. אני מהנדס תוכנה (בעיקר בג'אווה , בעיקר backend) – אם יהיה ביקוש למשהו בתחום , אני אשמח להעביר שיעור

 4. נשמע טוב, גם אני בפנים.
  יש לי כמה רעיונות בינתיים… בתקווה שזה יעניין מישהו 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.